Konstrukcija automatskih vrata
Automatska vrata pomoću automatizovane tehnologije otvaraju ili zatvaraju vrata kako bi dozvolili pristup unutar ili van jednog prostora.
Najvažnije stvari koje omogućavaju celu automatizaciju su senzor i operater.
Senzor služi da prepozna različite stvari od zvuka, svetlosti, težine, a kod komercijalnih automatskih vrata to je optički senzor ili senzor pokreta. Čim oseti kretanje u blizini, senzor se aktivira i šalje signal operateru da otvori automatska vrata, operater pokreće električni motor, vrata se otvaraju, dok podešeni tajmer daje signal kada se ponovo zatvore.
Gotovo je nezamislivo da moderni objekti posluju bez automatskih vrata. Od supermarketa, preko banki, bolnica, škola do tržnih centara i aerodroma, automatska vrata su očekivanje korisnika kako bi im se olakšao ulazak i izlazak iz objekta, a svakako doprinose većoj posećenosti. Ljudi se osećaju dobrodošlo, a širom otvorena vrata su lepa dobrodošlica.
Razvojem tehnologije primena automatskih vrata se povećavala, tako danas možemo kreirati izveštaje o protoku povezivanjem sa centralnim sistemom održavanja zgrade, dozvoliti pristup samo ovlašćenim osobama ili registrovati zaposlene prilikom dolaska i odlaska na posao.
Kontrola pristupa je moguća pomoću daljinskog upravljača, ključ-kartice, pametnog telefona, senzora pokreta, programskom jedinicom, bezkontaktnim tasterom ili bilo kog drugog uređaja koji je programiran sa sistemom kontrole pristupa.
Tipovi automatskih vrata
- Klizna automatska vrata – imaju najširu upotrebu i najpogodnija su za dvosmerni saobraćaj, greda sa automatikom se postavlja iznad otvora
- Zaokretna automatska vrata – odlična za jednosmerni saobraćaj, operater odgovara standardnim tipovima vrata koja se otvaraju ka unutra ili spolja, operater se montira na krilo ili na štok
- Obrtna ili kružna automatska vrata – optimalno rešenje za zone sa velikim prometom, omogućavaju istovremeni ulazak i izlazak ljudi, imaju najveću energetsku efikasnost